آخرین ها

گزارش اردو علمی به مرکز و طبع و نشر قران کریم

اردو به مرکز طبع و نشر با نمایش کلیپی آغاز شد که در آن با پخش فیلمی حدود ده دقیقه ای، از فعالیت های مختلف مرکز معرفی اجمالی صورت گرفته و وظایف بخش های مختلف مرکز جهت آشنایی حضار تبیین گردید.   در ادامه، جناب آقای توکلی در دو حوزه «تحقیق و پژوهش» و «تولید […]

اشتراک گذاری
۲۶ آذر ۱۴۰۱
1277 بازدید
نویسنده : روابط عمومی
کد مطلب : 365

اردو به مرکز طبع و نشر با نمایش کلیپی آغاز شد که در آن با پخش فیلمی حدود ده دقیقه ای، از فعالیت های مختلف مرکز معرفی اجمالی صورت گرفته و وظایف بخش های مختلف مرکز جهت آشنایی حضار تبیین گردید.

 

در ادامه، جناب آقای توکلی در دو حوزه «تحقیق و پژوهش» و «تولید و چاپ»، توضیحات مبسوطی را ارائه نمودند و با قلمداد کردن دانشجویان علوم قرآنی به عنوان مخاطبان اصلی مرکز، اضافه کردند که دوشاخه مهم از علوم قرآن شامل «ضبط المصحف» که نحوه علامتگذاری کلمات قرآن و «رسم المصحف» که در واقع، نحوه نگارش کلمات قرآن می باشد، از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و در واحد تحقیق مرکز طبع و نشر قرآن کریم مورد پژوهش جدی قرار گرفته است.

 

یکی از عمده کارهای پژوهشی مرکز، تحقیق در خصوص نُسَخ خطی قرآن کریم مربوط به قرون اولیه اسلامی می باشد که از ماحصل این تحقیقات، نمایشگاه‌های متعددی نیز با عنوان سیر تطور کتابت قرآن کریم هم در داخل و هم در خارج کشور برگزار شده است.

 

وی همچنین با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت تهیه مصحف جمهوری اسلامی ایران با رعایت دو اصل اساسی «حفظ اصول و مبانی علمی» و «ایجاد سهولت در قرائت»، اینچنین ادامه دادند که در طی مسیر فعالیت های مرکز، با حذف حرکات همراه حروف مدی و همچنین حذف سکون، قرآن کم علامت تهیه شده و برای آموزش روخوانی عموم مردم علی الخصوص دانش آموزان در مدارس آموزش و پرورش مورد استفاده قرار گرفته است.

 

در ادامه، جناب آقای محمد بابایی به عنوان مدیر محترم نشر مرکز، صحبتهایی خطاب به حضار ارائه دادند و ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان، فعالیت های صورت گرفته در حوزه تولید و نشر مرکز را در طی حدود این سه دهه، تبیین نمودند.

ایشان اضافه کردند که تولیدات مرکز از بدو تاسیس تاکنون به حدود ۱۷۰ شکل متنوع از نظر قطع، خط و ترجمه رسیده است و طی فعالیت های واحد نشر، سه قرآن مختلف از نظر رسم‌الخط، با عناوین رسم الخط فارسی برای کشورهای فارسی زبان، رسم الخط هندی برای کشورهای شبه قاره هند و رسم الخط عربی برای استفاده کشورهای عرب زبان، طراحی و تولید شده و جهت استفاده علاقه مندان در کشورهای مختلف توزیع شده است.

آقای بابایی همچنین افزودند در کنار تولیدات مختلف مرکز به موضوع تولید قلم های قرآنی هم اهتمام ورزیده شد و بر مبنای خطوط نَسخ عربی مطابق با خط عثمان طه و نَسخ ایرانی مطابق با خط استاد نیریزی قلم هایی تهیه و عرضه شده است که نسخه ای از آنها از طریق تارنمای مرکز قابل دریافت می باشد.

ایشان در ادامه با اشاره به تاسیس دارالکتابه ی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران، به بحث نهضت قرآن نویسی و تحول در خط نسخ قرآن پرداخته و افزودند: در زمینه تربیت کاتبان قرآن کریم، دارالکتابه مرکز، در این مدت فعالیت‌های گسترده ای داشته و علی الخصوص پیشرفت بانوان کاتب قرآن کریم چه از نظر زیبا نویسی و چه از نظر خوانایی، رشد چشمگیری داشته است.

 

آقای بابایی همچنین به طراحی قرآن کریم در قطع پالتویی برای اولین بار در جهان، توسط مرکز طبع و نشر اشاره داشته و تعداد مصاحف چاپ شده توسط این مرکز طی سه دهه فعالیت خود را بالغ بر ۳۰ میلیون جلد اعلام کردند. همچنین آقای جزینی کتابدار کتابخانه دانشگاه مذاهب اسلامی ضمن حضور در این اردو به ارزش فعالیت های مرکز اشاره کردند.

 

بخش دوم برنامه بازدید دانشجویان از مرکز طبع و نشر قرآن کریم به دیدار از کتابخانه تخصصی این مرکز و آشنایی با منابع و ماخذ اصلی و مهم قرآن کریم اختصاص داشت و به پرسش و پاسخ و رفع اشکالات و ابهامات دانشجویان گرامی در خصوص ویژگی های کتب مختلف و مصاحف نفیس سپری شد.

 

در پایان دیدار، ضمن پذیرایی از مهمانان گرامی با اهدای پوستر «کتابت کل قرآن کریم در یک صفحه، اثر استاد نجم الدین علامه» به دانشجویان و مسئولان دانشگاه مذاهب اسلامی، همچنین هدایایی از آستان قدس رضوی توسط خانم حیدریان دبیر انجمن علمی به مرکز اهدا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *